„ Ја сам дете, имам план: толеранција и љубав за сваки дан!“

Дечја недеља је ове године обележена од 7 – 13. октобра под слоганом „ Ја сам дете, имам план: толеранција и љубав за сваки дан!“

Првог дана обележавања ове манифестације (7. октобар) су ученици од првог до четвртог разреда наше школе осликавали главну улицу исписујући кредама  убоји поруке љубави и пријатељства. Било је ту и кућа, облака, животиња, понеко име симпатије, а посебну пажњу је привукао рад ученика 1-5 одељења који су на цртеж њихове другарице из Русије, која је нацртала руску заставу, доцртали своје креације и на тај начин показали да је поштују, воле и прихватају, а то је толеранција коју треба сви да научимо!

Другог дана (8. октобар) ученици седмог и осмог разреда наше школе су учествовали у одржавању седнице Ученичког парламента и дебатовали на тему „ Вршњачка и међугенерацијска  толеранција“, а ученици петог разреда су са библиотекарком Снежаном Панковић посетили Дом за старе и приказали им представу „Народни обичаји из Теслиног краја“. Ова посета старачком дому није била само прилика за ученике да покажу своје вештине, већ и да науче колико је важно поштовати и бринути се о старијима. Сваки тренутак проведен са корисницима дома био је лекција о љубави, пажњи и људској повезаности.  Договорен је и следећи сусрет.  Пријатељства која су створена тог дана су непроцењива.

Трећег дана (9.октобра) ученици нижих разреда су прошетали градом у јесењим костимима, али било је ту и рокера и навијача који су на бини Трга Никола Тесла показали песмом и игром шта значи бити толерантан.

Актив наставника српског језика је са ученицима шестог и седмог разреда организовао дискусију на тему “  Од бајке до кликова: како медији обликују дечји свет“. Дискусија је показала да деца свесно размишљају о утицају медија на њихов живот. С једне стране, препознају вредност образовних садржаја, док с друге стране, критички промишљају о стереотипима и нереалним приказима. Ученици су се сложили да је важно успоставити равнотежу између коришћења медија и других активности.

Четвртог дана (10. октобар) у Улици Српских владара је одржана  „ Дечја пијаца“. Као и до сада, ученици трећег и четвртог разреда су продавали своје старе играчке, књиге, лектиру, а остали ученици и пролазници су уживали у куповини. Ове године, по први пут, школска библиотека имала је свој штанд, што је додатно обогатило ову манифестацију.

На штанд су сви заинтересовани могли донети књиге које су желели да поклоне нашој библиотеци. Овај подухват је наишао на велики одзив, те је библиотека на крају обогаћена са чак 180 књига. Ово је одлична прилика за све нас да учинимо нешто корисно и допринeсeмо развијању љубави према књигама и читању код ученика.

Осим тога, посебно нам је драго што је и Никола Вукелић, државни секретар за бригу о породици и демографију, посетио наш град и том приликом поклонио књигу нашој библиотеци. Његов гест додатно је нагласио значај читања и образовања у заједници.

Дечја пијаца је била успешна и весела манифестација која је, поред продаје и размене играчака, донела и нову димензију кроз подршку нашој библиотеци. Хвала свима који су учествовали и допринели овом дивном догађају!

Очекујемо да се овакви пројекти наставе и у будућности, како бисмо заједно стварали богатије и лепше окружење за нашу децу.

Пети и последњи дан Дечје недеље обележен је школским кросом који је одржан на градском стадиону          „ Младост“. Дан је био сунчан и леп, организација савршена, а атмосфера испуњена радошћу и узбуђењем.

Након завршених трка, додељене су дипломе за најбоље пласиране. Сви учесници су похваљени за труд и залагање, а посебно су награђени они који су се истакли својим резултатима.

Овај догађај није био само прилика за такмичење, већ и за дружење.