Други април је посебан датум у свету књижевности, јер је на тај дан, 1805. године, рођен Ханс Кристијан Андерсен, један од најпознатијих писаца за децу. Његова дела, као што су „Снежна краљица“, „Дивљи лабудови“ , „Царево ново одело“ и многе друге бајке, још увек дирају срца дечака и девојчица широм света. У његову част, од 1967. године, прославља се Међународни дан дечје књиге, дан када се широм света шаље важна порука – читање је кључно за развој сваког детета.
Овај дан је прилика да подсетимо све на значај књига у животима најмлађих, као и на то колико је важно да деца развијају љубав према читању. Читање не само да обогаћује дечју машту, већ им помаже у развоју језика, разумевању света око себе и изградњи емоционалне интелигенције.
Сваке године, различита држава преузима улогу домаћина овог дана, пружајући прилику да промовише своје ауторе и књижевне традиције. У манифестацијама које се организују, учествују многи дечји писци, илустратори, библиотекари, васпитачи и песници. Сви заједно раде на томе да подстакну децу на читање, као и да им покажу колико је читање важно за њихов раст и развој.
Међународни дан дечје књиге подсећа нас на то да читање треба да буде део свакодневног живота сваког детета. На овај дан, библиотеке, школе и књижаре широм света организују догађаје који промовишу љубав према књигама, а деца имају прилику да се упознају са разноврсним књижевним делима, што им помаже да изграде свој однос према књигама и писању.
Наша школа се укључила у обележавање овог значајног датума. Ученици 2/2 учитељице Јелене Родић су у школској библиотеци присуствовали књижевној радионици „Петоро браће“ где су активно учествовали у анализи бајке, проналазили поруке и препричавали најзанимљивије одломке које су на крају илустровали. Учење кроз активно учешће, као што је анализа бајке и илустровање њених делова, помаже ученицима да дубље разумеју поруке и значења која стоје иза приче. Пано са илустрацијама је одличан начин да деца визуелизују своје утиске и пренесу своје схватање уметности и литературе на личан и креативан начин.