Одржано предавање “ Препоруке у раду са ученицима са сметњама у развоју“

Дана 18. октобра 2024. године, у Свечаној сали наше школе одржано је изузетно корисно и едукативно предавање на тему „Препоруке у раду са ученицима са сметњама у развоју“. Предавање су одржале Уна Младеновић Тасић, Ева Хекли Шаркези и Маријана Новаковић, дефектолози  ШОСО са домом „Вук Караџић“ из Сомбора.

Предавању су присуствовали наставници, учитељи и стручни сарадници наше школе.

Предавачи су током предавања обухватили следеће кључне тачке:

• Стратегије у раду са ученицима са специфичним сметњама у учењу – како препознати дисграфију, дислексију и дискаклкулију и препоруке за рад са децом код које су препознате ове сметње,
  • Ученици са поремећајем пажње и хиперактивношћу (АДХД и АДД)
  • Индивидуални приступ ученицима – нагласак је стављен на прилагођавање наставних метода и техника индивидуалним потребама сваког ученика.
  • Употреба асистивне технологије – дате су смернице и представљени алати који могу помоћи у образовању ученика са сметњама у развоју.
  • Стратегије у раду са ученицима са когнитивним и моторичким сметњама,
  • Дискусија о значају инклузије и како створити подржавајуће окружење за све ученике.
  • Повезаност са родитељима и заједницом – истакнуто је колико је важно сарађивати са родитељима и локалном заједницом како би се постигли најбољи резултати за ученике.

Предавање је било интерактивно, са много питања и дискусије. Учесници су имали прилику да поделе своја искуства и изазове, али и да добију конкретне савете и препоруке од предавача. Атмосфера је била инспиративна и подстицајна, са јасном поруком о значају заједничког рада на унапређењу образовања за све ученике.