Позивно писмо родитељима за учешће у Истраживању о психолошком реаговању школске деце и породица након масовних убистава у Србији можете погледати у наставку:
Istraživanje o psihološkom reagovanju školske dece i porodica nakon masovnih ubistava u Srbiji
Glavni istraživač: Prof.dr Miodrag Stanković, dečiji psihijatar, psihoterapeut, Katedra za psihijatriju Medicinskog fakulteta u Nišu, Odeljenje za dečju i adolescentnu psihijatriju, Centar za zaštitu mentalnog zdravlja, Univerzitetski klinički centar Niš.
Uvod
Pozivamo Vas da učestvujete u ovom istraživanju čiji je cilj razmena informacija koje svako od Vas ima. Naš dugoročni cilj je da ujedinimo stečena iskustva i time doprinesemo poboljšanju kvaliteta života pojedincima i porodicama direktno ili indirektno pogođenim masovnim ubistvima u Srbiji 3. i 4. maja 2023. godine. Link za upitnik:
Mere koje su preduzete za suzbijanje nasilja u školi i van škole mogu uticati na živote mnogih ljudi. Razumevanje Vaših trenutnih i budućih potreba, može nam pomoći da razumemo kako najbolje preduzeti mere prevencije sličnih događanja u budućnosti i podržati pojedince sa posebnim potrebama zaštite.
Vaše učešće u studiji podržaće ovaj proces nudeći važne utiske iz Vašeg iskustva. Pre nego što se odlučite za učešće u studiji, pozivamo Vas da pročitate dole navedene informacije i zamolite studijski tim da odgovori na svako Vaše pitanje ili da Vam dostavi dodatne informacije.
Koja je svrha ovog istraživanja?
Želeli bismo da razumemo kakvo je Vaše iskustvo kao pojedinca u kontekstu masovnih ubistava nedužnih osoba i kako se snalazite sa informacijama koje Vam se nude.
Šta podrazumeva Vaše učešće u ovoj studiji?
Zamolićemo Vas da popunite online istraživanje za koje je potrebno najviše 20 minuta Vašeg vremena. Želimo da saznamo kakva su Vaša iskustva u dobijanju informacija i dostupnosti usluga, kao i o Vašim trenutnim i dugotrajnim potrebama.
Postoje li rizici ili neugodnosti tokom učestvovanja u ovom istraživanju?
Ne očekujemo nikakve rizike ni neugodnosti tokom učestvovanja u ovom istraživanju iako neka pitanja mogu možda biti uznemirujuća.
Koja je potencijalna korist za Vas i/ili društvo uopšte?
Deljenjem Vašeg iskustva možete pomoći da se ubrza prikupljanje i usaglašavanje informacija kao i da se organizuju nova istraživanja. Podaci koje budemo dobili kroz ovo istraživanje mogu pomoći i istraživačima i nadležnim službama u unapređenju mera prevencije i zaštite osoba, pogotovo dece, od nasilja u široj društvenoj zajednici.
Na koji način će studijski tim zaštititi Vašu privatnost?
Sve prikupljene informacije su poverljive, u skladu sa zakonom. Da bismo zaštitili Vašu privatnost, informacije koje budete dali biće zavedene pod šifrom. Samo glavni istraživač će znati koja je šifra povezana sa odgovorima. Informacije koje budete dali tokom istraživanja biće čuvane od strane glavnog istraživača tokom 25 godina. Dobijeni rezultati mogu biti skupno obrađeni i prezentovani stručnoj javnosti u medicinskim časopisima ili na drugi način, bez ikakve mogućnosti da budu dovedeni u vezu sa Vama.
Vaše učešće u studiji je dobrovoljno. Možete postaviti dodatna pitanja, ili odlučiti da povučete pristanak za učešće.
Može li se učestvovanje u studiji ranije završiti?
Ukoliko sada odlučite da učestvujete, naknadno se možete predomisliti i odustati u svakom trenutku, iz bilo kog razloga. Informacije koje su do tog trenutka prikupljene čuvaće se onoliko dugo koliko to zakon predviđa, da bi se osigurala bezbednost Vaših podataka, kao i podataka drugih učesnika u studiji.
Ukoliko imam pitanja, kome da se obratim?
Ukoliko imate bilo kakvo pitanje u vezi istraživanja možete se obratiti Glavnom istraživaču Prof.dr Miodragu Stankoviću na e-mail adresu: adolescencija@gmail.com
Ukoliko imate bilo kakva pitanja koja se tiču vaših prava, možete se obratiti Etičkom odboru Univerzitetskog kliničkog centra Niš, na telefon +381637019287
Link za upitnik: